Optimální podmínky pro maximální životnost lampy

projektor_lampaLampa – nejdůležitější součást data projektoru, díky které vlastně můžete vidět samotný obraz na promítací ploše. Jednou asi za dva až čtyři tisíce hodin je nutné ji vyměnit za novou. Lampa totiž nevydrží věčně. Ovšem můžete její životnost značně prodloužit, a to šetrným zacházením. Jak byste se tedy měli k lampě v data projektoru chovat?

Svítit co nejméně

Jak je již z logiky věci asi zřejmé, budete-li lampu přetěžovat a používat na maximum, nevydrží vám dlouho. Naopak budete-li lampu šetřit a pouze jednou za čas využívat na maximum, bude vám lampa sloužit i několik tisíc hodin. Pokud tedy máte projektor s možností nastavit si nejnižší možný výkon lampy, rozhodně jej využívejte a lampu jen naprosto minimálně nechávejte jet na maximum. Jenže jak sami asi během prvního promítání zjistíte, v nejnižším režimu je lampu možné používat pouze za úplné tmy, tedy většinou v noci. Jenže data projektor je často využíván i ve dne, například na firemních schůzkách, na poradách či briefinzích a naprostou tmu není tak jednoduché připravit. Klasické žaluzie většinou nestačí a vytvářet kvůli několika promítání speciální místnost by se značně prodražilo.

nahradni-lampaI když svítíte co nejméně, lampa nevydrží

Dalším problémem jsou samotní výrobci, respektive samotné data projektory. I když se tedy rozhodnete, že budete projektor používat co nejméně a s co nejmenším světelným režimem, i tak vám lampa prostě déle než například 2 000 hodin promítání nevydrží. Jak to? Mohou za to samotní výrobci, kteří v projektoru nastavili časomíru, která přesně po stanovené době lampu vypne a zamezí opětovnému zapnutí projektoru. V tu chvíli prostě budete muset lampu vyměnit, i když ve vašich očích bude jako nová. Když si tedy kupujete nový data projektor, rozhodně se podívejte, zda u něj není stanovena takováto doba a pokud ano, tak aby byla na co nejvyšší možné hodnotě, tedy například na třech tisících hodinách.

Nejste si jisti? Zavolejte nám!


+420 725 595 999


nebo nám napište formulářem

Lampy do projektoru